Bánd egy kicsi sváb falu Veszprém és Herend között, a Miklós Pál hegy lábánál és csupán 670 lakossal és különleges kincsekkel büszkélkedhet. Magyarország egyik legrégebbi várroma, az Essegvár található itt és a határában terül el Európa második legnagyobb tiszafása, amelyet természetvédelmi területnek nyilvánítottak. Büszkélkedhetünk azzal is, hogy egyedülállóan tiszta a levegő, hogy télen sokszor itt mérik az országban a legkomolyabb mínuszokat és hogy kis mérete ellenére több patak is átszeli- az egyik épp a vendégházunk mellett folyik el.

Mindezek azonban nem adják vissza a falu lelkét, azt a helyet, ahol néha úgy tűnik, mintha az idő megállt volna…

Bánd egy olyan hely, ahol még köszönnek egymásnak az utcán az emberek, ahol az önzetlen adás és emberség az élet minden területén megmutatkozik: a kerítésen átadott kiskerti zöldségek, a kerti asztalon hagyott tál pogácsa formájában, vagy abban, hogy az itt lakók ásót ragadnak a közös gyógynövénykertért vagy közösségi munkában felújítják a falu műemlék jellegű templomát. Az itt élők kincsként őrzik a sváb hagyományaikat, karácsonykor a Christkindl-t, a kerepelést húsvétkor, a Mikulás december 6-án szó szerint jár házról házra és lovaskocsival érkezik, ősszel a szüreti felvonuláskor traktorok, lovaskocsik és szekerek járják be a falut.

Bánd története és kultúrája olyan gazdag és érdekes, hogy több könyv is íródott a témában, amiket természetesen megtaláltok a vendégház könyvespolcán.

A vendégháztól indulva 10 perc séta az Essegvár és kálvária, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a környékre. Az erdő felé indulva meg tudjátok nézni a Bándi gyógynövénykertet, aminek “gyümölcsét”, a helyi gyógytea keveréket a konyhában bekészíttettük Nektek. A gyógynövénykert mellett találjátok az Essegvarázs vártematikus játszóteret, a patakot átszelve pedig elindulhattok egy hosszabb erdei sétára a Szentgáli tiszafáshoz.

A faluban kiváló étteremet is találtok, a Kakukk Vendéglőt, a Bandauer Sörműhelynél, Magyarország legkisebb, engedéllyel működő kézműves sörfőzdéjében megkóstolhatjátok a helyi sört, és sok szeretettel ajánljuk a Biovolf teljes kiőrlésű tönköly kekszeit és tönköly lisztjét, amelyhez a tönkölybúzát is maga termeli a Volf család. A faluban él és dolgozik Halmos Ferenc keramikus művész, akinek a műhelye látogatható és akinek tányérjait megtaláljátok a vendégház konyhájában is. Az Éva Műhelye kézműves műhelyben kreatív foglalkozásokon vehettek részt, ha pedig lovaskocsin járnátok be a környéket, azt is meg tudjuk Nektek szervezni.

A falu bármelyik évszakban kínál csodákat, jó ide megérkezni, és nehéz innen elindulni. A falut körbeölelő természet olyan, mint egy minden nappal változó festmény, minden évszakban és napszakban újabb arcát mutatja meg.

Ha szeretnétek ráhangolódni a bándi falusi életre, akkor az alábbi írásaimat ajánlom sok szeretettel az Emlékek Íze blogról, ahol a történetekhez rögtön egy recept is tartozik:

https://www.emlekekize.hu/kovaszos-uborka/

https://www.emlekekize.hu/lekvaros-taska/

Bánd környéke

Mivel a falu a Bakony szívében található, innen indulva csillagtúrában felfedezhető a környék akár gyalogosan, biciklivel (Hárskút, Lókút, Papod) vagy autóval Bakonybél (Szt. Mauríciusz kolostor, Bakony Csillagda), a Cseszneki Vár, a Zirci Apátság és Arborétum.

Herend és a porcelánmanufaktúra csupán 5 km-re, a 2023-ban Európa Kulturális Fővárosa címet elnyerő Veszprém pedig 11 km-re csupán 10 perc autóútra található, számtalan kulturális programmal, múzeumokkal, színházakkal, fél óra autóút csupán a Balaton.